SERİ İLAN EKLE
Sizde seri ilanınızı sitemize ekliyebilirsiniz.

...
Bu Da Geçer Ya Huu!...       Isınmak İçin Eylem Yaptılar       TOKİ Sakinleri Dertli       Ankara’nın Gurur Günü       BELMEK’ten Yılsonu Sergisi       Kazan’da Otokros Heyecanı       SBS ve YGS’ye Hazırlık Kursu      
Ana Sayfa
Ankara’nın Yeni Yıldızı Kazan
29.11.2008 - 00:30
Kazan, Ankara’nın yeni gözdesi. Tarım, sanayi, ticaret ve turizm potansiyelini iç içe barındıran İlçe, 55.000 hektar yüzölçümüyle Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri


2004 yılında metropol ilçe olan Kazan, genç ve dinamik Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün koltuğu devralmasıyla büyük bir atılıma geçti. Çalışmalarına dört koldan devam eden Başkan Ertürk, Belediye, Büyükşehir, Hükümet ve özel sektör yatırımlarını ilçeye yönlendirerek, Kazan’ı önümüzdeki yılların en güçlü ve en güzel ilçelerinden biri haline getirdi. 

Metropolün gözbebeği Kazan, İlk köylü kadın milletvekilimiz Satı Kadın’ın memleketi olmasına rağmen, bugüne kadar en temel Hükümet yatırımlarından yoksun kalmış bir yerleşim yeriydi. İlçe, son beş yılda, yeni yapılan Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü, Ziraat Bankası, Merkez ve Fatih Sağlık Ocakları, Halk Eğitim Merkezi, Müftülük Sitesi, BEDAŞ ve Telekom yatırımları, 504 Konutluk TOKİ evleri, İlköğretim ve Lise binaları ile bu alandaki açıklarını büyük ölçüde kapattı.

DİE verilerine göre, metropole yeni katılan İlçeler arasında, Ankara’nın en hızlı büyüyen ve gelişen ilçesi olan Kazan’ın Saray Bölgesindeki sanayi ve ticaret kuruluşlarının gücü, büyüklüğü ve sayısı da hızla artıyor. Büyük bölümü imalatçı ve ihracatçı firmalardan oluşan bu bölge, Kazan’a yeni bir güç katıyor.

Nüfusu 40 bini aşan Kazan, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Kazan Belediyesinin yoğun çabalarıyla altyapı çalışmalarını da tamamladı. İçme Suyu Arıtma Tesisleri ve İçme Suyu İletim Hattı, Yağmur Suyu Atık Hattı, asfalt, kanalizasyon ve kaldırım çalışmaları biten Kazan’da 2008 yılı başından itibaren insan ve çevre dostu doğalgaz kullanımı başladı ve hızla yaygınlaşıyor.

2008 yılında Çankaya ve Yenimahalle’den sonra proje bazında en çok yatırım alan İlçe olan Kazan’da, toplam 41 projenin 10 tanesi Kazan Belediyesine ait. İlçenin önemli marka değerlerinden Salı Pazarına 36.000 m2 kapalı alan yapan Kazan Belediyesi, 18 adet Et Satış Reyonunun yanı sıra, kasasından bir kuruş para çıkmadan 2 adet çok katlı İş ve Ticaret Merkezinin yapımını sağladı. Bir başka marka değeri Kazan kavunu için Kavun Pazarını yeniden inşa eden Belediye, aynı bölgede yaptığı park ve sosyal tesislerle pazarı taçlandırdı. Yapımı bu ay tamamlanan Kültür Merkeziyle birlikte Kapalı Spor Salonu inşaatı hızla sürüyor. İlçe merkezindeki Sancak Caddesi ve Gazi Mustafa Kemal Caddesini rekreasyon alanlarına kavuşturan Kazan Belediyesi, içerisinde yeni belediye binası, iş ve alışveriş merkezleri, açık ve kapalı otopark, yeşil alanlar ve parklar bulunan Kent Meydanı Dönüşüm Projesine de başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 5 yılda 14 park yapan Kazan Belediyesi, bu parkların 4’üne Hava Şehitlerinin isimlerini verdi. Şehitlerimiz için Milli Egemenlik Parkına İlçenin her yerinden görülen dev Türk Bayrağı diken, Şehitler Çeşmesi yapan ve bütün şehit mezarlarını yeniden düzenleyen Kazan Belediyesi, her yıl Çanakkale Zaferi ve Şehitler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Halk Ekmek ve Kazan-Kızılay arası EGO otobüs seferlerine bu dönemde kavuşan İlçede, halk tarafından vaat köprüsü olarak bilinen Ovaçayı Köprüsü de Kazan Belediyesi tarafından kısa sürede yapılarak hizmete girdi. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katılımıyla açılışı yapılan Ankara Bulvarıyla, İlçenin ortasından geçen bu anayolla ilgili uzun yıllar süren çalışmalar tamamlandı. 91 araçla başlatılan şehir içi dolmuş seferleriyle de ulaşımda çok yönlü kolaylık sağlandı.

Ovaçayı Islah Projesi kapsamında birinci etapta Kazan Spor Piknik Alanının hizmete girmesinden sonra, ikinci ve üçüncü etap çalışmaları hızla devam ediyor. Parklar; futbol, voleybol, basketbol, bocce, dark vb her türlü sporu yapmaya uygun kapalı ve açık spor tesisleri, yürüyüş yolları, kondüsyon aletleri, çocuk oyun grupları, sosyal tesislerden oluşan bu yeşil kuşak, önümüzdeki yıllarda Kazan’ın, hatta Ankara’nın çok önemli bir dinlenme ve eğlence merkezlerinden biri olacaktır.

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Belediye bünyesinde ciddi reformlara da imza attı. Çöp toplama işini özelleştirildi ve şehir çöplüğü kaldırılarak çöpler, Yenikent’e taşındı. Özel Güvenlik birimi oluşturuldu ve MOBESE sistemi kuruldu. Kent Bilgi Sistemi kuruldu ve www.kazan.bel.tr sitesi üzerinden, vatandaşlar kentle ilgili her türlü bilgiyi alabiliyorlar. Bu yıl, ISO-9001 Kalite Belgesi alan Kazan Belediyesi, Polonya’nın Tluszcz şehriyle, Kardeş Şehir oldu. 2005 yılında Mavi Ay Halkla İlişkiler birimi hizmete girmesiyle, yüzlerce vatandaşın sorununu çözdü, binlerce vatandaşa, eğitim, sağlık, cenaze, engelliler, asker ailesi ve diğer ihtiyaç yardımlarını ulaştırıyor. Kent Konseyi ve Çocuk Meclisi çalışmalarını bu dönemde başlatan Belediye, Kumpınar Engelliler Okulunu kendi imkanlarıyla yeniden yaptı.

Her yıl geleneksel olarak Atasporları Festivali düzenleyen Belediye, eğitim ve kültür alanındaki çalışmalarıyla da göz dolduruyor. Fetih Şöleni, Gençlik Şöleni, Sünnet Şöleni ve Ramazan Eğlenceleri düzenleyen Kazan Belediyesi, İlçe merkezindeki tüm okulların bakım ve onarımlarını yapıyor, ses sistemleri, bando ve folklor kıyafetleri temin ediyor, halk oyunları ve tiyatro gruplarına destek veriyor, ÖSS Hazırlık Seti ve Yaz Tatil Kitabı dağıtıyor, başarılı ÖSS ve OKS öğrencileri ile üniversite öğrencilerine eğitim yardımı yapıyor, yaz okullarında yüzlerce gence spor yapma imkanı tanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sayısız defalar ziyaret ettiği ilçeye, Hükümete mensup Bakanların yakın ilgisi de devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in büyük yatırımlar sonrası açılışlara katıldığı Kazan’da “Üçlü olsun, güçlü olsun” felsefesi, vatandaşa hizmet olarak geri dönüyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Birlik ve beraberlikle çıktığımız yolda, İlçemize büyük hizmetler yapmanın mutluluğu yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın sevgisi, desteği ve ilgisiyle, Hükümet, Büyükşehir, Özel Sektör ve Kazan Belediyesi olarak İlçemize büyük yatırımlar kazandırdık. Yapılan bu hizmetler sayesinde tek kazanan Kazan oldu, Kazanlılar oldu, Kazan’ın geleceği oldu. Bu vesileyle, dünden bugüne Kazan’ımıza emeği geçen herkese, bir kez daha sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.
 

Bu yazıyı : 3132 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
Bu Da Geçer Ya Huu!......
Dervişin biri, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir köye ulaşır. ...
Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
USD : (A) 2.1380 (S) 2.1530
Euro : (A) 2.9430 (S) 2.9630
Bu Da Geçer Ya Huu!...
Dervişin biri, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir köye ulaşır. ...
’Bu yazının muhatabı benim.’
Isınmak İçin Eylem Yaptılar
Başarılı Üretici Ödüllendirildi
TOKİ Sakinleri Dertli
Ankara’nın Gurur Günü
Hayırdır, seçim mi var?
Muhalefet Partilerinin İlçe Başkanlıklarındaki hareketlilik vatandaşların dikkatinden kaçmadı. ...
Amigonun Büfesini Soydular
Sonsuz Teşekkürler
Halkın ekmeği gitti
Filenin Sultanı Kazan İlköğretim
Kütüphaneler Haftası Kutlandı
Gökdemir Yeniden Başkan
Validen Üniversite Sözü
Toki’nin 3+1 ve 2+1 Konutları
Şebinkale’den mektup var
Google
Web
www.kazankent.com
KAZAN KENT / KAZAN HABER
Adres: Kazan’da haber deyince akla bu site gelir. Kazan’la ilgili aradığınız her şey bu sitede. Kazan’ın ilk ve tek haber portalı. Kazan’ın kalbi bu sitede atıyor. Tel: 0(312) 814 02 34 Faks: 0(312) 814 02 34

Tasarım: © Akset Bilişim     Ziyaretçiler - Bugün: 76 Toplam: 301608